Öresundsavtalet gäller trots frivilligt hemarbete Skatteverkets ställningstagande om fast driftsställe

Spørgsmål: Utbildning i Danmark

Hej, vi är ett svenskt momsregistrerat företag som ska anordna en tredagarsutbildning i Köpenhamn för svenska momsregistrerade företag. Måste vi då momsregistrera oss i Danmark och fakturera kunderna dansk moms? Och kan vi i så fall göra det på egen hand?

Svar

den 26 september 2021
Skatt och moms

Hej

Vi skal lige vurderer arten af din "utbilding" herunder om det er reel undervisning. Momslovens § 21, vedrører bl.a. et uddannelsesmæssigt arrangement.

Udgangspunktet efter bestemmelsen er, at man altid skal opkræve dansk moms for adgang til arrangementer inden for bl.a. undervisning og lignende (fx seminarer og kurser), som foregår i Danmark.

Hvad der nærmere ligger i ”uddannelse” er dog ikke helt klart, men afhængig af utbildingens/træningens karakter, kan det efter omstændighederne falde udenfor den kategori.  

Et eksempel på reel undervisninger, som vi være omfattet af ML § 21, er følgende:

En virksomhed udbyder et kursus i regnskab og bogføring til ansatte i virksomheder. Kurset afholdes her i landet og varer i alt 5 dage og gennemføres 5 sammenhængende hverdage i træk.

Der er tale om et sammenhængende kursusforløb, som ikke overstiger den tidsmæssige udstrækning af almindeligt forekommende konferencer og seminarer. Der er derfor tale om adgang til et uddannelsesmæssigt arrangement og leveringsstedet er her i landet efter ML § 21, stk. 1.”

Vh

Henriette la Cour


Läs mera om momsregistrering i Danmark här

Vi stöds av