Öresundsavtalet gäller trots frivilligt hemarbete Skatteverkets ställningstagande om fast driftsställe

Spørgsmål: Expansion till Danmark

Hej! Jag företräder ett svenskt bolag med produktion och försäljning i Sverige. Beslut är taget om att vi ska expandera med försäljning i egen regi i Danmark. Satsningen innebär att vi ska anställa två säljare, en stationerad i västra Danmark (säljare som bor och arbetar i Danmark) samt en säljare som bearbetar Köpenhamnsområdet (kan bo i Malmö alt. Köpenhamn). Vad ska vi tänka på? Behöver vi registrera vår danska verksamhet någonstans? Vi tänker inte starta bolag i Danmark "bara" bedriva verksamhet där. Skiljer det något om man bor i Sverige och arbetar i Danmark jämfört med om man både är boende och arbetar i Danmark? Jag tänker på arbetsgivaravgifter, pensionsupplägg, bolagsskatt, moms etc. Tacksam för svar!

Svar

den 2 juli 2020
Avtalsrätt

Tak for din besked, nedenfor kan du læse svaret. Derudover er du altid velkommen til at tage kontakt, hvis du behøver nærmere specificering. 


Behøver vi at registrere vores danske virksomhed nogen steder?

 

En udenlandsk virksomhed, der leverer ydelser eller varer i Danmark, skal registreres hos Erhvervsstyrelsen. Udenlandske virksomheder uden forretningssted i Danmark, der betaler moms af varer og tjenester i Danmark, er også forpligtede til at lade sig registrere, jf. Dansk Momslov § 47, stk. 1.

Udenlandske virksomheder er ikke omfattet af omsætningsgrænsen på DKK 50.000 og er derfor forpligtede til at lade sig registrere fra første dag, virksomheden starter sin aktivitet i landet.

 

Derudover skal du være opmærksom på om din aktivitet i landet er afgiftspligtig. Erhvervsstyrelsen skal have den ansøgning senest 8 dage forud for påbegyndelsen af den afgiftspligtige aktivitet i Danmark.

 

Hvis du påtænker at stifte en filial har du pligt til at registrere eller anmelde filialen til Erhvervsstyrelsen, hvis det udenlandske selskab vil drive erhvervsvirksomhed direkte i Danmark. Filialen må ikke starte med at drive erhvervsvirksomhed, før registreringen eller anmeldelsen er sket.

 

Gør det noget om man bor i Sverige og arbejder i DK, ift. om man både boede og arbejdede i DK?

 

I forhold til at have etablere driften af selskabet i Danmark, har det ingen betydning om man bor i Sverige og arbejder i Danmark, eller om man boede i Sverige og alene arbejdede i Danmark.

 

Vi stöds av